Kilka słów o naszym mieście

Kędzierzyn-Koźle to drugie co do wielkości miasto Opolszczyzny. Dawniej jego życie dominował przemysł chemiczny, ze względu na istnienie dwóch dużych przedsiębiorstw: Zakładów Azotowych „Kędzierzyn” i Zakładów Chemicznych „Blachownia” (obecnie Holding „Blachownia”).

Kryzys, jaki obecnie przeżywa w Polsce ta branża, nie pomniejszył gospodarczego znaczenia miasta. Nadal dysponuje ono sporym potencjałem przemysłowym i w województwie konkurować z nim może tylko Opole. Kędzierzyn-Koźle to również potencjał ludzki. Bliskość zakładów przemysłowych i rozbudowana sieć szkół zawodowych i średnich o różnych specjalnościach czyni z miasta nie tylko regionalne centrum przemysłowe, ale także edukacyjne. Na tym nie koniec, bo od 2003 roku w Kędzierzynie-Koźlu rozpoczął się proces zakładania filii uczelni wyższych.

Przemysłowa i naukowa siła miasta wynika w dużym stopniu z jego bardzo korzystnego położenia geograficznego i komunikacyjnego. W pobliżu przebiegają drogowe i kolejowe połączenia z wschodu na zachód i północy na południe. Bliskość autostrady A4 zapewnia szybki dojazd do najważniejszych ośrodków przemysłowych i miejskich w Polsce oraz granic państwa. Z kolei rzeka Odra wraz z kanałem Gliwickim, przepływające przez miasto, zapewniają połączenie wodne z Europą Zachodnią i Górnym Śląskiem. Komunikacja lotnicza również leży w zasięgu ręki z uwagi na bliskość portów lotniczych w Katowicach i Wrocławiu. Najważniejsze jest chyba jednak to, że Kędzierzyn-Koźle leży w samym centrum Europy. W odległości 300-400 km od niego leży sześć stolic państw europejskich (Warszawa, Berlin, Praga, Wiedeń, Bratysława i Budapeszt).

Prawdziwym potencjałem miasta, wciąż czekającym na wykorzystanie, są tereny pod inwestycje. Kędzierzyn-Koźle, przewyższa bowiem powierzchnią nawet Opole. Dzięki swojej rozległości miasto dysponuje wieloma zróżnicowanymi terenami, które oferuje inwestorom krajowym i zagranicznym na bardzo korzystnych warunkach (np. kozielski port rzeczny). W perspektywie najbliższych trzech lat dzięki środkom z unijnego funduszu ISPA miasto zostanie kompletnie uzbrojone w kanalizację sanitarną.

Walory Kędzierzyna-Koźla doceniło już wiele firm, które inwestują na terenach byłych zakładów chemicznych i nie tylko. Niedawno budowę zakładu branży metalowej rozpoczął niemiecki Berger Holding GmbH, a za nim zamierzają inwestować inne firmy zachodnie oraz krajowe.

Kędzierzyn-Koźle jest miejscem koncentracji kapitału zagranicznego. Inwestują tutaj Brytyjczycy (BOC Gazy), Niemcy (Rutgers Polska, CEWE Color, itd.), Holendrzy (HSV Polska) i Grecy (Global Colors). Miasto umożliwia rozwijanie przedsiębiorczości nie tylko dzięki walorom geograficznym i komunikacyjnym. Władze Kędzierzyna-Koźla przygotowały specjalny pakiet dla inwestorów, dzięki czemu firmy produkcyjne tworzące nowe miejsca pracy mogą liczyć na ulgi i zwolnienia od podatku. Korzystne dla małych firm mogą być z kolei niskie ceny nieruchomości w mieście. Wreszcie, wszyscy przedsiębiorcy, i ci duzi i ci mniejsi, znajdą tu szeroki rynek pracy i wykwalifikowaną siłę roboczą.

Kędzierzyn-Koźle posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę telekomunikacyjną. W dobie Internetu ważne jest to, że na terenie miasta nie ma trudności z dostępem do stałych łączy internetowych. W świetle corocznych raportów Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Kędzierzyn-Koźle znajduje się w czołówce miast o największej atrakcyjności inwestycyjnej. Wysokość dochodów w przeliczeniu na jednego mieszkańca również stawia miasto wysoko w rankingu (ok. 1600 zł w 2002r.). Dzieje się tak, ponieważ w Kędzierzynie-Koźlu funkcjonuje niemało dużych przedsiębiorstw: Zakłady Azotowe „Kędzierzyn”, Brenntag Polska, Famet, Jokey Plastik, itd.

Kędzierzyn-Koźle to nie tylko przemysł. W ostatnich latach o mieście było głośno dzięki mistrzowskiej drużynie siatkarskiej Mostostal Azoty - Kędzierzyn-Koźle. Oferta kulturalna i sportowa miasta jest równie mocna jak gospodarcza. Tendencje w tej dziedzinie wyglądają jeszcze bardziej obiecująco, bowiem w najbliższej przyszłości powstaną tu nowe obiekty kulturalne, m.in. spora wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa. W pobliżu miasta zlokalizowanych jest kilka zbiorników wodnych, które latem stają się centrami wypoczynku i rekreacji. Jest także gdzie się zatrzymać w Kędzierzynie-Koźlu, bowiem funkcjonują tu hotele wysokiej klasy. Mimo stagnacji gospodarczej w kraju Kędzierzyn-Koźle przeżywa okres realizacji wielkich inwestycji komunalnych. Ruszyło budownictwo mieszkaniowe, budowa obwodnicy, obiektów sportowych, projektów związanych z recyklingiem i ochroną środowiska, itd. Miasto pilotuje również powstanie Parku Przemysłowo-Technologicznego, na bazie terenów w Blachowni i Zakładów Azotowych „Kędzierzyn”, który to park stworzy możliwości do działania małym i średnim przedsiębiorcom.

Informacja ze strony Urzędu Miasta Kędzierzyn-Koźle - http://www.kedzierzynkozle.pl

 


 

adobe KĘDZIERZYN-KOŹLE `2005. PREZENTACJA Z BADAŃ
[ dodane: 13.11.2008 | autor: Edward Nycz ]

Patronat

Towarzystwo Ziemi Kozielskiej 
działa pod Patronatem 
GRUPY AZOTY ZAK S.A.

Kontakt

Zebrania statutowe Zarządu odbywają się co 4 miesiące, prezydium zarządu spotyka się okazjonalnie.

 

Odpowiadamy na kontakt emailowy (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.) lub telefoniczny (77 4823686 lub 77 4837244)

 

Nasz adres:

Towarzystwo Ziemi Kozielskiej
ul. Józefa Ign. Kraszewskiego 5 B
47-200 KĘDZIERZYN-KOŹLE
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. 077/482 36 86


 

Członkowstwo

ZOSTAŃ CZŁONKIEM TZK
DEKLARACJA CZŁONKOWSKA

Księgozbiór TZK